30 Aralık 2013 Pazartesi

2013 e fotoğraflarla bir bakış

Pazartesi, Aralık 30, 2013 14
bu sene elif 6 yaşını, eren 5 yaşını bitirdi.
 aqua vega akvaryumu gezdiler, çok beğendiler.
 2013 şubat tatilinde anıtkabiri ziyaret ettiler.
eren ile baş başa bir eğitime katıldık. tecrübelerimiz tekrarını olanaksız kıldı :) 
 eren 23 nisanda halk oyunları gösterisinde yer aldı.
eskişehir gezisi yaptık.
 elif kreşten mezun oldu, eren ise ana sınıfına başladı.
elif ev işlerinde bana yardım etti, fotoğrafta fellah köftesi yaparken :)
 ailemizin son bekarı kız kardeşimi haziran ayında evlendirdik. 
 yaz tatilini kuzenleriyle altınolukta geçirdiler.
 eren' in latin erkeklerini andıran bu fotoğrafını çok seviyorum. 
veee elif 1.sınıfa başladı...
 kurban bayramı tatilinde antalya' da teyzelerleydik.
elif okuma-yazma öğrendi. facebookta gönderilere yorum yapmaya, (çok uzun olmamak kaydıyla:) benimle yazışmaya başladı.
2013 yılı bizim için güzel geçti... keşke dediklerim iyikilerden azdı... önceki yıllarda hapsolduğum annelik kimliğini biraz aralayarak tekrar kendimi birey olarak hissetmeye başladım. şehir dışı eğitimlere (henüz) tek başıma katılamasam da çocukları babalarıyla eve yollayıp, arkadaşlarımla vakit geçirebildiğim günlerim oldu. elif' in okula başlamasıyla yüksek tempolu bir hayata geçsek de şimdilerde bir düzene oturduk. 2014 de artık birer yaş daha büyümüş iki çocuğun annesi olarak hayatımın daha renkli ve özgür olmasını umut ediyorum. tabi ki her şeyden önce yeni yıldan sevdiklerim için sağlık sağlık sağlık diliyorum... nice mutlu senelere!


27 Aralık 2013 Cuma

en sevdiğimiz ios uygulamaları

Cuma, Aralık 27, 2013 0
bu yazımda telefonumda yüklü olan ios uygulamalarını paylaşmak istiyorum. şiddet içermeyen, eğitici ya da bulmaca tipindeki oyunları tercih etmeye çalışsam da bunu her zaman başaramıyorum. yine de bir çoğunu internetten tavsiye üzerine ya da araştırarak buldum ve bazıları şu an ücretli olsa da tamamını ücretsiz olarak indirdiğimi eklemeliyim.
çocuklar için türkçe kitap uygulamaları keşke daha çok olabilse diyerek kitap kategorisinden başlıyorum:


ingilizce kategorisi : bugbutton2, learn english

çocukları ekrandan uzak tutmaya çalışsak da restoranda yemek beklerken, bir yerde sıra beklerken veya araba yolculuklarında bu uygulamalar gerçekten kurtarıcı oluyor... ayrıca ilgilerini kaybettikleri oyunları kaldırıp, ilgileneceklerini düşündüklerimi ya da yaşlarına hitap edebilecekleri ekliyorum yani sürekli bir güncelleme de söz konusu aynı zamanda... sizlerin beğenip tavsiye edebileceği uygulamalar varsa paylaşırsanız sevinirim... 

26 Aralık 2013 Perşembe

akıllı telefon

Perşembe, Aralık 26, 2013 9
bir sene öncesine kadar nokianın en eski modellerinden birini kullanıyordum. sadece telefon, mesaj ve hesap makinesi özelliği olan bu telefonu kullanırken tüm ihtiyaçlarıma cevap verdiğini fazlasının gereksiz olduğunu düşünüyor ve bir eksiklik hissetmiyordum. bu sırada akıllı telefon furyası çoktan patlak vermiş insanlar otobüste, iş yerinde, misafirlikte, arkadaş buluşmalarında her yerde akıllı telefonlarını kullanıyordu. bu durum bana oldukça itici geliyor, o kadar parayı bu telefonlara verenleri garipsiyordum.

geçen sene bir akrabamız yurt dışından iphone 4 getirdi. kullanılmış ama iyi durumda olan bu telefonu elif' e hediye etti :) ben de nasıl arama yapacağımı bile bilmeden bu telefonu kullanmaya başladım. internetten bir çok siteden faydalandım ama en çok buradan. yavaş yavaş itunes, appstore gibi kavramlarla tanıştım. işin içine girdikçe insanoğlunun ulaşmış olduğu teknoloji beni etkisi altına almaya başladı. bir de internet paketi alınca tam oldu. geçen bir senede kullanıcı olarak epey bilgi sahibi oldum.

en çok harita özelliğinden etkilendim. başlarda dünyanın neresinde olursam olayım bulunduğum yerin şıp diye harita üzerinde belirmesi beni biraz ürkütse de zamanla alıştım. çünkü asla kaybolmayacağımı verilen adrese göre her yeri bulabileceğimi keşfettim. özellikle farklı şehirlerde çok işe yaradığını gördüm.

ve hava durumu... telefonda anında hava durumuna ulaşabilmek güzel hala en sık kullandığım özelliklerden biri.

müzik arşivi... en sevdiğiniz parçaların her an her dakika ulaşılabilir olması harika. yolda yürürken, sahilde otururken, elektrikler kesildiğinde işe yarıyor.

fotoğraf çekme... ben telefondan fotoğraf çekmeyi sevmiyorum. özel günlerde hala kendi fotoğraf makinemi kullanmayı tercih ediyorum. ama yanınızda her daim makine bulunmuyor. böyle durumlarda telefon işe yarıyor.

facetime... sevdiklerinizle wifi üzerinden anında görüntülü konuşma. en çok ablamlarla kullanıyoruz kuzenler aynı evdeymiş gibi birlikte oyun bile oynayabiliyorlar. 

internet erişimi... artık o kadar kanıksadık ki, aklımıza takılan her şeyi anında arama motorlarından bakmak ihtiyaç oldu. çoğu zaman evde bilgisayarı açmak yerine telefonu tercih ediyorum. bilgisayar ile internette yapabileceğiniz her şeyi telefonla yapabiliyorsunuz. 

uygulamalar... öyle çok uygulama var ki, seçici olmak gerekiyor. çocuklar da ben de artık beklememiz gereken zamanlarda sıkılmıyoruz. ayrıca haberlere, radyoya, ingilizce sözlüğe vs anında ulaşabiliyorsunuz. ben hiç ücretli bir uygulama indirmedim ama fiyatlarının yüksek olmadığını biliyorum.

facebook, twitter, skype, whatsapp' da yazmakta çok faal olmasam da okumakta faalim :)  

peki bunlar olmadan yaşanmaz mı? elbette yaşanır hem de çok güzel,  belki biraz daha farkında olarak, anı yakalayarak... ama akıllı telefonların (müptelası olmamak şartıyla) teknolojinin nimetlerinden faydalanmak için biçilmiş kaftan olduğunu da inkar edemeyiz. bazen bu telefondan sonra artık eski telefonumu kullanamayacağımı düşünüyorum. hatta yeni çıkan modelleri acaba taksitle alabilir miyim diye aklımdan geçirmiyor da değilim...  

not: yarın en sevdiğimiz ios uygulamaları...

23 Aralık 2013 Pazartesi

tuz buz deneyi

Pazartesi, Aralık 23, 2013 9
bu deneyi uzun süre tv de favori programımız olarak kalmaya devam edecek gibi görünen "arka bahçede bilim" de gördük. her mutfakta olabilecek malzemelerle yapıldığı için herkesin kolayca uygulayabileceği bir deney... işte gerekenler : tuz, buz, su, iplik.
buzları bardaklara koyuyoruz,
ipi buzun üzerine koyup, bolca tuz ekliyoruz ve bir-iki dakika bekliyoruz. tuz kısa bir süreliğine buzu eritiyor, sonra hızla tekrar donarken ip içine hapsoluyor.

ipi yavaşça kaldırırken buz da iple birlikte havaya kalkıyor... bir kaç başarısız denemeden sonra başarabildik. ipi kaldırmak için aceleci davranmamak gerekiyor.

gayet eğlenceli basit bir deney, tavsiye ederiz :)

çocuk istismarı konusunda yapabileceklerimiz

Pazartesi, Aralık 23, 2013 0
Onlineanne.com sitesinin kurucuları Melike ve Pınar çocuk istismarı ile ilgili aileleri ve çocukları bilgilendirme amaçlı çok önemli bir çalışma yapmışlar. Çocuk istismarını önlemenin yolu bu konuda eğitim almış ne yapması gerektiğini bilen çocuklardan geçiyor. Bu kitapçığı inceledim ve çok beğendim, mümkün olduğunca fazla kişiye ulaşmasını sağlamak da bizlere düşüyor....

"Çocuk istismarı her ülkede önlemler alınmasını gerektiren bir sorun olarak karşımızda. Bu konuda çalışan uzmanlar fiziksel istismarın çok daha yoğun olduğunu, çocuklarımızın yarısının fiziksel istismar yaşayarak büyüdüğünü, istismarın yanısıra çok yaygın bir ihmal konusunun olduğunu vurgulamaktalar. Her 3 kız çocuktan 1’inin cinsel istismara uğradığı ve bu verilere çocuk gelinlerin dahil edilmediği bir ülkemiz var  (http://www.radikal.com.tr/turkiye/turkiyede_her_bes_cocuktan_biri_cinsel_istismara_ugruyor-1161744).

Buna karşılık Türkiye’de çocuk istismarının önlenmesine ilişkin sesler her geçen gün biraz daha artıyor. Bu sadece Türkiye’nin sorunu değil; yurtdışında da bu konuda farkındalığın artmasına yönelik çalışan pek çok organizasyon var. Bundan bir süre önce yurtdışında yaşayan iki Türk anne, çocuklarının devam ettiği devlet okulunun yönlendirmesi ile, çocuklarının ve kendilerinin çocuk istismarını önleme konusunda bilgilendirilmesini içeren bir programa dahil oldular. Bu programın (www.thechildcenter.org) çok yararlı olduğunu düşündükleri için bu süreci detaylı olarak bloglarına (www.onlineanne.com) taşıdılar. Ailelerin ve çocukların istismar konusunda bilmesi gerekenler konusunda çok aydınlatıcı buldukları bu programın gelir seviyesinden bağımsız Türkiye’deki her çocuğun da hakkı olduğunu düşünüyorlar. 

Türkiye’de böyle bir programın, en azından bahsedilen çocuk aktivitelerinin yararlı olacağını düşünen öğretmenlerden, annelerden, hatta kurumlardan kaynaklara ulaşmak isteyen mailer aldılar. Bahsettikleri programdaki tüm bilgiler İngilizce ve Almanca olduğu için de bu bilgileri ellerinden geldiği kadar Türkçe bir içerik altında toplamaya çalıştılar. Böylece çocuklar ve ebeveynler için çocuk istismarı hakkında çocuklarımıza öğretmemiz gerekenleri içeren Türkçe bilgilendirici aktivite kitabını herkesin kullanımına açtılar. 
Bu kitapçığın amacı, Türkiye’de büyük eksikliği bulunan bir alanda, bütçesi olan, geniş kapsamlı, devlet destekli, kurumsal bir proje ile somut adımlar atılana kadar, ebeveynlerin kendi çocukları için kullanabilecekleri bilgilendirici bir Türkçe konuşma malzemesi yaratmak. Kullandıkları referanslar kitapçığın en arkasında yer almakta. Bu kitapçığı buradan indirebilirsiniz."Bu kitap nereden çıktı" konulu yazıların linklerini de aşağıda bulabilirsiniz. 

Bu iki anne ulaşabildikleri herkesten “Bu kitapçığı beğenirseniz yayın”, “Beğenmezseniz bize neden beğenmediğinizi bildirin” ricasında bulunuyorlar. Ayrıca benzer bir projeyi daha küçük bir yaş grubu için uygulamaya koyan Kırmızı Biber Derneği’ni de destekleme çağrısı yapmaktalar. 

Bu kitapçığı çocuğunuzun algısına, yaşına, ihtiyaçlarına uygun olarak, zamanı geldiğini düşündüğünüzde, ister tek tek sayfalar halinde; isterseniz bir seferde bir 15 dakikanızı ayırarak kullanabilirsiniz. Bu konuyu sadece cinsel taciz boyutunda değil, çocukların kendi haklarını ve hakları ellerinden alınırsa yapabileceklerini öğrenmesi olarak düşünmek mümkün. Ve bunu aileler de, öğretmenler de çocuklara öğretebilir."


Bu konuyla ilgili diğer yazılar: 
Çocuk İstismarı Konusunda Çocuklara Öğretilmesi Gerekenler (http://www.onlineanne.com/2012/11/18/cocuk-istismari-konusunda-cocuklara-ogretilmesi-gerekenler/)

Çocuk İstismarını Önleme Konusunda Yapabileceklerimiz (http://www.onlineanne.com/2013/12/09/cocuk-istismarini-onleme-konusunda-yapabileceklerimiz/)

OLA ile Onbeş Dakika: Çocuk İstismarı Güvenlik Aktiviteleri (http://www.onlineanne.com/2013/12/09/ola-ile-onbes-dakika-cocuk-istismari-guvenlik-aktiviteleri/)

Çocuk Güvenliği Aktivite Kitabı hakkında sık sorulan sorular (http://www.onlineanne.com/2013/12/12/cocuk-guvenligi-aktivite-kitabi-hakkinda-sik-sorulan-sorular/)

10 Aralık 2013 Salı

beyaz

Salı, Aralık 10, 2013 19
olmaz zannetmiştim, bana özel genetik bir şans, bir sırdı belki... dillendirmemiştim de çok fazla, ne olur ne olmaz, belki nazar falan değer diyerek... benden çok küçüklerde yavaş yavaş çoğalırken, sessizce, mutlulukla ve merakla beklemiştim... ne hissederim ilk fark ettiğimde ne düşünürüm hiç hesaplamadan, ihtimal haricinde tutarak ve zihnimin derinliklerine iterek beklemiştim... ama oldu! ben unutmuş olsam da yıllar beni ıskalamamış... saçımın iki telini beyaza boyarken zaman, aynalarda yer tespiti yapıyorum şu an... 36 yaşımı bitirmeme günler kala, ankara sonbahar sarışınlığından kış beyazına bürünürken, saçlarıma düşen ilk iki kar tanesini fark ediyorum şaşkınlıkla...

ne gelirse yaşanmışlığa dair kabulümdür, payıma düşen neyse yaşamdan tebessümle kabul edip, olgun yaşlarıma doğru adımlayacağım hayatı... (ver gazı ver coşkuyu) hoş geldin beyaz saçlarım hoş geldin :)