30 Temmuz 2013 Salı

aqua vega akvaryum

Salı, Temmuz 30, 2013 8
uzun zamandır aklımızda olan akvaryuma makromarketin bilet kampanyası vesile oldu ve geçtiğimiz hafta sonu gidebildik. açılalı epey olmasına rağmen ziyaretçileri yine de fazlaydı.

nata vega avm' nin en alt katında yer alan akvaryumun girişinde sizi fotoğrafçılar karşılıyor. çıkarken çektirdiğiniz fotoğrafını arkanızda kocaman köpek balığı ya da ahtapot seçenekleriyle satın alabiliyorsunuz. 
ilk katta sağlı sollu irili ufaklı akvaryumlar içerisinde çeşit çeşit balıkları görüyorsunuz. bu koridorun sonunda küçük bir de timsah var. daha sonra içerisinde koi balıkları (alabalığa benziyor) nın olduğu açık bir havuz var.
asıl herkesin merak ettiği ve ilgi gösterdiği içerisinde dev balıkların yüzdüğü tünel ise bir alt katta... her yeriniz suyla kaplı olmasına rağmen bir tedirginlik ya da bunalma hissetmiyorsunuz.
üzerinizden uçarmışcasına gülümseyerek geçen vatoz balıkları huşu içinde yüzüyor :) 

burada eren' den daha büyük balıklar vardı ve tünelin içbükey yapısından dolayı balıkların %40 daha küçük görüldüğü yazıyordu. gerçekten buraya dalmak ve balıkları beslemek büyük cesaret ister...

işte akvaryumun en büyük balıkları...

çocuklar çok keyifli gezdiler, özellikle eren büyük balıklara hayran kaldı ve hemen tekrarının pazarlığını yapmaya başladı...


heyecanla bekledikleri yaz tatilinden önce kuzenleriyle keyifli bir gün geçirdiler, sayelerinde biz de gezip görmüş olduk...


98 metre uzunluğunda 4,5 milyon litre su kapasiteli türkiye' nin en büyük dünyanın ise ikinci büyük tünel akvaryumunu, aqua vega akvaryumu ziyaret etmek istiyorsanız şehir fırsatlarına göz atmanızı öneririm. çünkü 2 yaş üzeri ücretli ve biletler 15 tl.

23 Temmuz 2013 Salı

kreşimiz bitiyor

Salı, Temmuz 23, 2013 18
elif; 2,5 yaşından beri tam 4 yıl devam ettiği kreşten artık mezun oluyor. son sene ana sınıfı da olsa, ilköğretim okullarına bağlı ana sınıflarından biraz daha kreş havasındaydı. hangisinin daha iyi olduğu tartışılır ama biz aynı düzenimizin bir yıl daha devam etmesini istedik. çünkü iki çocuğu aynı yere bırakıp aynı yerden almak çok daha kolaydı bizim için.
-sınıfları 2007 yılının ilk 6 ayında doğanlardan oluştuğu için bazı arkadaşları ilkokula başladılar, bazıları ise gitmeyi planladıkları ilkokulun ana sınıfına kayıt yaptırdılar. bu sebeple mevcutları çok azdı.
-elif senenin 2.yarısından itibaren kreşten sıkıldığını ve artık ilkokula gitmek istediğini söylemeye başladı.

eren; 2 yaşında başladığı kreşte 3.senesini tamamladı. seneye aynı kreşin ana sınıfında olacak ve ablası 2.sınıfa başlarken eren de aynı okulun 1.sınıfına başlayacak. (yazması ne kadar da kolay, allah' ım bana yardım et!) bu sene ilk kez iki çocuğumuz farklı okullarda olacak, eve gidiş dönüşlerde nasıl bir düzen oluşturacağımız şimdilik belirsiz.
-eren' lerin sınıfı 2008 doğumluluların son 6 ayında doğanlardan oluşuyor ve 19 kişiler. 1 öğretmenleri, 1 yardımcı öğretmenleri ve 1 de bakıcı anneleri var.
-ablasının 1.sınıfa başlayacak olması onu üzüyor, kreşte yalnız olacağını ablasından geri kalacağını düşünüyor olmalı... seneye bizi zor günler bekliyor!

*bu sene ikisi de jimnastik, müzik, drama, satranç, halk oyunları, resim-seramik ve ingilizce olmak üzere 7 tane ders aldılar. her bir ders için ayrı öğretmen geliyor ve ders programları var. satranç konusunda cingöz ile fındık' la satranç öğreniyorum cd' sinden çok faydalandık.
*yayın takibi olarak elif' ler 6 kavram, 1 matematik, 1 çizgi kitabından oluşan smg yayıncılığın "sırada ne var" 5-6 yaş eğitim setini takip ettiler. anasınıfı olmalarına rağmen harf bilgisi ve ses öğrenmediler. eren' ler ise 6 kavram ve 1 aile katılım kitabından oluşan şiir çocuk yayınlarının 4-5 yaş "uçan balon" eğitim setini takip etti.
*bu sene kışı neredeyse hiç ilaç kullanmadan atlattık (nazar değmesin lütfen). oysa ki kreşe ilk başladığımız sene sağlıklı oldukları günler sayılıydı. bu da demek oluyor ki çocukların yıllar geçtikçe bağışıklık sistemleri güçleniyor.
*bu sene 3 tane gösteri izledik. 23 nisan gösterilerine ek olarak elif' lerin mezuniyeti oldu.
*sınıfları birbirine çok yakındı, birbirlerinin arkadaşlarını çok iyi tanıyorlardı. eminim ilerideki yıllarda da aralarında sadece 1 sınıf olacağı için bu durum devam edecek.
*6,5 ve 5 yaşlarında kocaman çocuklar oldular. artık telaşlarımız, isteklerimiz, kaygılarımız geride bıraktığımız yıllardan o kadar farklı ki... 


kızım için bir dönem daha kapanıyor ve bizi yine yeni maceralar bekliyor...
DEVAMINI OKU

11 Temmuz 2013 Perşembe

cingöz ve fındık'la satranç öğrenelim

Perşembe, Temmuz 11, 2013 13
bu cd' yi elif' in kreşindeki bir arkadaşından öğrendik. iyi ki de karşımıza çıkmış, çocuklar satrançla ilgili bir çok terimi, kuralı kendi kendilerine keyif ile bu cd den öğrendiler. öyle ki ilk 2 gün neredeyse başından kalkmadılar. yaklaşık 3 aydır ara ara çalışıyorlar, o kadar eğlenceli ve güzel öğretiyor ki şu an eren' le maç yaparken biraz dikkatim dağınık olsa beni tehlikeli pozisyonlara sokuyor :) satranç oynamak size sıkıcı geliyor ama çocuğunuzun bu sporu öğrenmesini istiyorsanız kesinlikle tavsiye ediyoruz...


Kral Hakan eşi Kraliçe Ece ile tatile çıkarken tahtını oğlu Cingöz’e devreder. Bu haberi duyan Kral Hakan’ın en büyük düşmanı Kral Karasakal ise durumu fırsat bilip genç Kral Vekili Prens Cingöz’e meydan okur ve onu düelloya davet eder. Henüz düellonun ne olduğunu bilmeyen Prens Cingöz ve ona eşlik eden kuzeni Pamuk düello için yola koyulurlar. Yolda kendilerini ziyarete gelmekte olan Kral Tonton ile karşılaşırlar ve macera dolu bir yolculuğa adım atarlar.

Kral Tonton, Cingöz’e ve Pamuk’a satrancı eğlenceli yollarla öğretir. Bütün bildiklerini onlarla paylaşan Kral Tonton daha fazla bilgi edinmeleri için Cingöz ve Pamuk’u Beyin Kası Geliştirme Merkezi’ne götürür. Cingöz ve Pamuk Şampiyon Satranç Ustaları’ nın çalışma yaptığı Beyin Kası Geliştirme Merkezi’ nde zeki ve çalışkan antrenör Fındık ile tanışırlar. Karasakal ile olan düelloya burada hazırlanırlar.Bu macerada Prens Cingöz ve kuzeni Pamuk’la birlikte satrancı öğrenerek, Kral Karasakal’ a karşı zafer kazanmalarına yardımcı olmak ister misiniz?


Cevabınız evet ise, zorlu ama eğlenceli bu maceraya hoş geldiniz.

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile ünlü “Fritz and Chesster” eğitim setinin Türkçe seslendirmesi yapılan birinci adımı “Cingöz & Fındık’la Satranç Öğrenelim” hem satrancı yeni öğrenenler hem de eğitim veren antrenörler için kaçırılmaz bir fırsat.

10 Temmuz 2013 Çarşamba

tencere tava bu sefer başka hava

Çarşamba, Temmuz 10, 2013 3
gezi parkı protestolarında beğendiğim duvar yazılarını, twitleri, pankartları derledim topladım, başucumda sakladım. unutulmasınlar bir köşede kalsınlar, çünkü bu eylemlerin ruhuna çok uygunlar. işte onlardan bazıları:
-önce her şey bir gaz bulutuydu, sonra hayat başladı.
-arkadaşlar polis günlerdir uyumuyor, lütfen bugün kendi gazınızı kendiniz sıkın, biraz anlayış!
-bugünkü buluşma noktaları: Beşikgaz (İstanbul), Tomalı Hilmi (Ankara), Alsancop (İzmir)..
-ülkede milli gelir çok yükseldi, kişi başına 2 toma düşüyor.
-çok şükür çapulcuyuz!!!
-o son birayı yasaklamıyacaktınız!
-gezi parkı olaylarına destek veren başkomiser behzat ç., merak edilen soyadının "çapulcu" olduğunu açıkladı.
-başbakan %50 jokerini kullanacağına keşke seyirciye sorma hakkını kullansaydı.
-tencerem var tavam var, çapulcuyum havam var, atamızdan yadigar, iki duble rakım var.
-halka "koyun" dediler, halk da koydu.
-bugün doğan çocukların adı : çapulnaz, çapulcan...
-denizi olmayan ankara'dan marjinal manzaralar; kızılay işportasında deniz gözlükleri yok satıyor.
-kaskına, zırhına, jopuna, suyuna, gazına, akrebine, tomasına rağmen yaralanmayı başaran 244 polisimizi tebrik ediyorum!
-polis kardeş gerçekten gözlerimizi yaşartıyorsunuz...
-bazı illerimiz için biber vakti: istanbul:20:30 ankara:20:15 izmir:20:35 adana:19:45
-yetmez ama allah belamı versin!
-biber gazı bir alex değil ama, portakal gazı bir hagi resmen...
-alkol yasaklandı, halk ayıldı!
-3.ayyaş benim!
-dün çok çeviktin polis...
-gece gündüz kafası faşist bir başbakan istemiyoruz.
-olm çapulcu alkolikler olarak girdiğimiz eylemden toplu miraç kandili kutlayıp ayran simitle çıkıyoruz. oyuna gelmiş olmayalım?
-biz sana biber kullanma demedik, salça olarak gene kullan...
-irademiz çelikten kim korkar çevikten...
-laboratuvarlarda kızlı erkekli robot yapıyorlar...
-einsteinin saçının kılıyız!
-ankara' nın gurur duyduğu tek polis behzat ç.
-ben candy crush saga oynarken göz altına alındım... 
-beynimin %50'si uyandı diğer %50'sini zor tutuyorum...
-biber gazına 21 milyon dolar harcanmış. en azından ilk kez vergilerimiz, son kuruşuna kadar bize harcandı.

4 Temmuz 2013 Perşembe

29 haziran 2013

Perşembe, Temmuz 04, 2013 24
29 haziran' da ailemizin tek bekarı kız kardeşim evlendi...
gelinlikle salona girerken ablaları olarak duygusal anlar yaşadık, harika bir gelin olmuştu...
düğünün en çok eğleneni çocuklardı, geç saatlere kadar oradan oraya koşturdular :)
aileyi bir araya getirip bu amatör kareyi yakalamak benim için çok zor olsa da başardım :)
gelin ve damat müzisyen olunca sahneye dayanamadılar ve hem çaldılar hem bizlere güzel şarkılar söylediler :)
stüdyo fotoğrafları çıkınca bir kaç tane daha ilave etmeyi planlıyorum...
 umarım çoook mutlu olursun canım kardeşim :)