26 Aralık 2013 Perşembe

akıllı telefon

bir sene öncesine kadar nokianın en eski modellerinden birini kullanıyordum. sadece telefon, mesaj ve hesap makinesi özelliği olan bu telefonu kullanırken tüm ihtiyaçlarıma cevap verdiğini fazlasının gereksiz olduğunu düşünüyor ve bir eksiklik hissetmiyordum. bu sırada akıllı telefon furyası çoktan patlak vermiş insanlar otobüste, iş yerinde, misafirlikte, arkadaş buluşmalarında her yerde akıllı telefonlarını kullanıyordu. bu durum bana oldukça itici geliyor, o kadar parayı bu telefonlara verenleri garipsiyordum.

geçen sene bir akrabamız yurt dışından iphone 4 getirdi. kullanılmış ama iyi durumda olan bu telefonu elif' e hediye etti :) ben de nasıl arama yapacağımı bile bilmeden bu telefonu kullanmaya başladım. internetten bir çok siteden faydalandım ama en çok buradan. yavaş yavaş itunes, appstore gibi kavramlarla tanıştım. işin içine girdikçe insanoğlunun ulaşmış olduğu teknoloji beni etkisi altına almaya başladı. bir de internet paketi alınca tam oldu. geçen bir senede kullanıcı olarak epey bilgi sahibi oldum.

en çok harita özelliğinden etkilendim. başlarda dünyanın neresinde olursam olayım bulunduğum yerin şıp diye harita üzerinde belirmesi beni biraz ürkütse de zamanla alıştım. çünkü asla kaybolmayacağımı verilen adrese göre her yeri bulabileceğimi keşfettim. özellikle farklı şehirlerde çok işe yaradığını gördüm.

ve hava durumu... telefonda anında hava durumuna ulaşabilmek güzel hala en sık kullandığım özelliklerden biri.

müzik arşivi... en sevdiğiniz parçaların her an her dakika ulaşılabilir olması harika. yolda yürürken, sahilde otururken, elektrikler kesildiğinde işe yarıyor.

fotoğraf çekme... ben telefondan fotoğraf çekmeyi sevmiyorum. özel günlerde hala kendi fotoğraf makinemi kullanmayı tercih ediyorum. ama yanınızda her daim makine bulunmuyor. böyle durumlarda telefon işe yarıyor.

facetime... sevdiklerinizle wifi üzerinden anında görüntülü konuşma. en çok ablamlarla kullanıyoruz kuzenler aynı evdeymiş gibi birlikte oyun bile oynayabiliyorlar. 

internet erişimi... artık o kadar kanıksadık ki, aklımıza takılan her şeyi anında arama motorlarından bakmak ihtiyaç oldu. çoğu zaman evde bilgisayarı açmak yerine telefonu tercih ediyorum. bilgisayar ile internette yapabileceğiniz her şeyi telefonla yapabiliyorsunuz. 

uygulamalar... öyle çok uygulama var ki, seçici olmak gerekiyor. çocuklar da ben de artık beklememiz gereken zamanlarda sıkılmıyoruz. ayrıca haberlere, radyoya, ingilizce sözlüğe vs anında ulaşabiliyorsunuz. ben hiç ücretli bir uygulama indirmedim ama fiyatlarının yüksek olmadığını biliyorum.

facebook, twitter, skype, whatsapp' da yazmakta çok faal olmasam da okumakta faalim :)  

peki bunlar olmadan yaşanmaz mı? elbette yaşanır hem de çok güzel,  belki biraz daha farkında olarak, anı yakalayarak... ama akıllı telefonların (müptelası olmamak şartıyla) teknolojinin nimetlerinden faydalanmak için biçilmiş kaftan olduğunu da inkar edemeyiz. bazen bu telefondan sonra artık eski telefonumu kullanamayacağımı düşünüyorum. hatta yeni çıkan modelleri acaba taksitle alabilir miyim diye aklımdan geçirmiyor da değilim...  

not: yarın en sevdiğimiz ios uygulamaları...

9 yorum:

 1. Ben de eskiden senin gibi ne gerek var diyenlerdendim, şimdi akıllı telefon olmadan nasıl yaşıyordu insanlar acaba diyorum. Bu abartı şaka tabii ama, yeni ergenler gibi içine düşmedikten sonra, akıllı telefonlar harika bence de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle katılıyorum :))) ergen kısmı genelde mesajlaşma yapıyor zaten, ben sıkılıyorum mesajlaşmadan :)))

   Sil
  2. Valla ne yaptıklarını bilmiyorum ama telefonun içinde kendilerini kaybettiklerine göre mühim bir iş yapıyorlar herhalde. Büyük konusmayayim ama büyüyünce oğlum da bunu yaparsa çok sürtüşürüz gibi geliyor bana.

   Sil
 2. evi satar alırız yeni modelini.
  ben 9 çıkınca alıcam. 10'a da gözümü dikicem.
  yapamam ben telefonsuz internetsiz..
  ettiğim haltın içindeki lökositi sayanı da çıksın onu da alırım.. türküm ben :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bizde ev de yok bireysel emekliliği mi bozdursam :))))

   Sil
 3. bozdur. nasılsa biriken para bi halta yaramayacak. al bir iphone 15 bak keyfine :))

  YanıtlaSil
 4. akıllı telefonsuz yaşayamaz hale geldik
  mommyslifetime.blogspot.com

  YanıtlaSil

haydi söyle :)