28 Mart 2012 Çarşamba

erkek dili düzce

34 yaşındayım, 12 yıldır evliyim, 2 çocuk annesiyim. düzceyi yeni yeni çözmeye başladım. düzce yani erkek dili. erkekler söylemek istediklerini direk söyleyip dolandırmadıkları için bu ismi uygun gördüm. ben de tespit ettiğim bir kaç noktayı içimizi bir nebze de olsa rahatlatmak, hayatı biraz daha keyifli kılmak için paylaşmak istedim.

1-erkekler söylemek istediklerini mümkün olduğunca az kelime kullanarak ve detaysız söylerler. sebebi sizinle konuşmak istememeleri değildir. bunu kanıtlamak için onları çok samimi bir arkadaşlarıyla sohbet halindeyken gözlemleyebilirsiniz. 7 kat yabancı iki erkeği de yanyana koysanız konular değişmez. anlatım genel, kısa ve düzdür.

2-erkekler hayatın sıkıcılığından ve monotonluktan şikayet ettiklerinde; sizden ve aile yaşantısından sıkıldığını düşünmeyin. sadece o an sıkılmışlardır o kadar. (şımarıklık değil de ne)

3-erkekler bizler kadar sosyal değildir. komşu ziyaretleri ve arkadaş toplantıları onları gerer. o ortamda mutlaka konuşmaları gerekecektir ve muhtemelen sıkılacaklardır. çünkü erkeklerin muhabbeti sıkıcı, kadınlarınki ise eğlencelidir.

4-erkekler yol sormaz. (bilmediklerini kabul etmek istemezler) deneme yanılma yöntemini kullanırlar. bilmediğiniz bir yere giderken bunu göz önüne alın. çünkü ne kadar az konuşma o kadar iyidir.

5-onu özel günlerin mecburiyet olmadığına ve gönüllülük esasına dayandığına ikna etmelisiniz. (tabi gönüllü oldukları sürece)

6-genel olarak kendilerinden ve sorunlarından bahsetmeyi sevmezler, ketumdurlar. büyük sorunlar yaşasalar da bunları anlatmazlar. (bkz. behzat ç)

7-güzel bir pazar sabahı, harika bir kahvaltı sofrasında sizinle sohbet yerine gazete okumayı tercih ediyorsa (tabağı kafasına indirin, yo yo durun sakin olun), üzerinize alınmayın. unutmayın düzce de esas az konuşmak mümkünse hiç konuşmamaktır.

8-erkekler soru sormayı sevmezler, soran gözlerle bakarlar. böyle durumlarda genellikle onay ya da takdir beklemektedirler.

9-sorularımıza mümkün olduğunca kısa cevaplar verirler. biz de soruların niceliğini ve niteliğini artırmak zorunda kalırız. bu ilgisizlikleri şahsi değildir. kendimizi mutsuz hissetmemeli, muhabbet aşkımızı bizimle her an sohbete hazır bir bayan arkadaşımızı aramak suretiyle gidermeliyiz.

10-onlar için alışveriş sadece gerekliliktir. aldıkları bir giysiyi bize göstermeyi unutabilirler bile. giysiyi denetmeye çalışmak ya da farklı kombinasyonlar önermek sonuçsuz kalacaktır.

11-onlar için tv izlemek sık sık kanal değiştirmek demektir. çünkü uzun süreli aynı konuya odaklanmak derin düşünmeye sebebiyet verebileceği gibi detay diyaloglara girme riski taşımaktadır.

12-plan yapmazlar, kısa vadeli düşünürler. bu da onlara çabuk uykuya dalma gibi bir meziyet kazandırmıştır. çünkü gün içinde kafalarına takılan herhangi bir ayrıntı olmadığı gibi düşünülmesi gereken bir konu da bulunmamaktadır.

not: yazı sadece eğlence amaçlı yazılmıştır. yapılan genellemelerin gerçek hayatla ilgisi bulunmamaktadır.

*** sema maraşlı eşimle tanışmayı unutmuşuz (kadın dili bükçe) ve muhabbet olsun (erkek dili netçe) kitaplarından esinlenilmiştir.

görsel: jose de la barra

20 yorum:

 1. kesinlikle sonuna kadar haklısın, benim eşimin tıpkısının aynısı:)))

  YanıtlaSil
 2. Cok dogru Nihan.hani hep vardir ya ornekler kadinin soyledigi ve aslinda soylemek istedigi diye ikiye ayrilir.. Erkekler ise soylemek istediklerini direk söylerler, baska bir anlam aramak anlamsiz olur biz kadinlarca. Ben bunu kabul edince, kendim de erkek mantigi gibi direk soyleyince icimdekileri (altta yatan anlami nasil olsa anlamiyor o yuzden manidar konusmak bizi yorar, acik ve net en guzeli) ve romantizm (!) beklentisi icinde olmayinca mutlu oldugumu farkettim;)

  YanıtlaSil
 3. Ama düzceyi bize de öğretiyolar yıllar geçtikçe, sağolsunlar!:)

  YanıtlaSil
 4. valla ben bir erkek olarak bir kısmına katılabilirim ama katılmayacağım bir çok husus var mesela kanal değiştirme konusunda aynı fikirde olamayacağım çünkü genelde bizim evde bunu kadınlar yapıyor bir diziden ötekine biri reklama girdimi öteki ne geçip reklamların bitmesini bekliyorlar sonrada neden kahveye gidiyorsun bu saatt diye soruyorlar hiç olmazsa orda bir kanal açılıyor ve izleniyor...yada bir meşgale olsun diye oyun oynayabiliyorsun :)

  YanıtlaSil
 5. bence çok doğru.aslında çok basitler.bizim dünyamız karmakarışık olduğu için biz onları abartıyoruz

  YanıtlaSil
 6. ahahha! doğru ki ne doğru:)

  YanıtlaSil
 7. nihann harikasın canım yaa:))birçok şık da kocamı gördüm:)))ama ben bu dili öğrenmek isteeeeemiiiyooruummmmmmmmm

  YanıtlaSil
 8. Güzel bir yazı olmuş, bu gece eşime okutmalıyım bunu :)

  YanıtlaSil
 9. esra :) benim eşim de malesef canım :))

  sedacım çok haklısın bi de altında mana arayıp, söylediğinden farklı hislere kapılmamayı becerebilirsem kendi adıma daha iyi olacak gibi :)

  elif evet ister istemez dejenere oluyoruz :))))

  YanıtlaSil
 10. eğlen günce, en azından katıldığınız noktalar varmış :)) mutlaka genelleme yapmak zaten her zaman yanıltır...

  bir kum tanesi olayı kısa ve öz biçimde anlatmışsın çok da güzel olmuş :)

  gülşah elpe teşekkürler :)))

  YanıtlaSil
 11. deli annem seninle de aynı fikirdeyiz demek :) aslında mutlaka çok konuşkan çok sosyal olanları da var tabe :)

  buket tüm adsızları sen varsayıyorum :))) canım en azından onlarla diyaloglarımızda kullansak belki kullanışlı olur :)))

  emine ben okuttum :)) tabi altına da eklediğim nottan sanırım, fazla bir tepki vermedi, biraz tebessüm o kadar, düzce işte :)))

  YanıtlaSil
 12. CANIM TANIŞTIĞIMA MEMNUN OLDUM ZARİF BİR BLOG PAYLAŞIMLAR HARİKABANA DA BEKLERİM
  ÜYENİM CANIM HADİ BANA MÜSADE.

  YanıtlaSil
 13. bir kase lezzet, ben de mutlu oldum, senin blogunu da çok sevdim :) teşekkürler.

  YanıtlaSil
 14. Bir an "Ben erkek miyim acaba?" diye düşündüm :) Şıkların çoğu bana uyuyor. Demek ben de düzce konuşangillerdenim.

  YanıtlaSil
 15. çok bilmiş ciddi misin :)) bence eşin çok şanslı :)))

  YanıtlaSil
 16. hahayyytttt valla ne doğru tespitlerde bulunmuşsun,iyi çözmüşsün onları vesselam.
  ee adamlar bu işin kitabını bile yazmışlar:Kadınlar venüsten erkekler marstan :)
  Ama benim eşim çok konuşur o na uygun bir lisan geliştirdin mi tatlım?

  YanıtlaSil
 17. gönülcüm malesef o lisanı senden bekliyorum zira benimki tam da anlattığım gibi :)))))

  YanıtlaSil
 18. gönülcüm malesef o lisanı senden bekliyorum zira benimki tam da anlattığım gibi :)))))

  YanıtlaSil
 19. evet nihancım adsızlar benim buket :)napiyim o şekilde yorum yapabiliyorum sadece:P
  öptüm seni....

  YanıtlaSil

haydi söyle :)