26 Kasım 2011 Cumartesi

tabiat tarihi müzesi - mta

Cumartesi, Kasım 26, 2011 7
uzun zamandır aklımda olan tabiat tarihi müzesine bugün gidebildik. belki ilgilerini çekmez diye düşünüyorduk ama gayet güzel bir gezi oldu.çabuk gezilebilen, eğlenceli bir müze...

çok güzel yarı değerli taşlar gördük ama en çok hayvanlarla ilgiliydiler.
müzenin giriş bölümünde ağırlığınızın tüm gezegenlerde ne kadar olduğunu öğrenebileceğiniz bir tartı var, mesela ben plütonda sadece 4 kg ymuşum :)
tabiat tarihi müzesi çukurambar da mta içerisinde. pazartesi günleri hariç her gün 09:00-16:00 arasında ücretsiz ziyaretçi kabul ediyor.

24 Kasım 2011 Perşembe

sayaç akıllı orası kesin

Perşembe, Kasım 24, 2011 13
ankara da elektrik dağıtım işini alan enerjisa tüketicilerin elektrik sayaçlarını faturaya yansıtılan 40 tl karşılığında akıllı sayaç ile değiştiriyor. yok kardeşim ben sayacımdan memnunum benimki akılsız kalsın diyemiyorsunuz. evde olsanız da olmasanız da görevliler kapınıza gelip hoop akıllı sayacı takıveriyorlar.

efendim bu akıllı sayaç, adının hakkını veriyor. çünkü benim işten eve gelip de elektriği en çok tükettiğim akşam saatlerinde fiyatını artırıyor. evimin işlerini bitirmiş, çocukları yatırmış ve kendim de uyumak üzere olduğum gece saatlerinde ise fiyatını düşürüyor. akşam ve gece arasında akıllara ziyan bir fark oluyor. bu durumda gel de uyu rahat rahat...

şöyle ki ;
tek zaman tarifesinde : 1kwh=15,811 kr iken;

akıllı sayaç tarifesinde :
gündüz (t1) (06:00-17:00) 1kwh=15,708 kr
puant (t2) (17:
00-22:00) 1kwh=28,029kr
gece (t3) (22:00-06:00) 1kwh=6,824 kr oluyor.

hemen ge
rekli tedbirleri aldım. akşamları çay kahve suyu ısıtıcıda değil ocakta kaynıyor. çamaşır ve bulaşık makinesi gece saat 10 dan sonra çalışıyor. bulaşıkta sorun yok da çamaşırların yıkanması bekleyip onları asmak için ciddi ciddi uykusuz kalıyorum arkadaş. geçen akşam kreşten gelen poşet poşet kirlileri görünce buraya kadarmış deyip peşpeşe iki kere çamaşır makinesini çalıştırdım. normalde 55-60 tl gelen elektrik faturamız gelince sayaç mı akıllı, ben mi akıllı ortaya çıkacak bakalım.

notlar:
-tarife ekim 2011 e aittir. güncel tarife için buraya. açılan excel sayfasında en üstte yer alan değerleri dikkate alıyoruz.
-sayacın üzerindeki saati kontrol etmek lazımmış. sayaç zaman dilimlerinde sadece kendisinde kayıtlı saati dikkate alıyor.
-aklımızda bulunsun pili 10 yıl kadar gidiyormuş, bitince değiştirmek gerekiyor.


DEVAMINI OKU

19 Kasım 2011 Cumartesi

başbaşa

Cumartesi, Kasım 19, 2011 18
çalışan anne babaysanız yıllık izninizin bir kısmını ayırıp, küçük bir kaçamak yapabilirsiniz. kaçamak dediysek hemen heveslenmeyin, çocukların düzeni katiyen bozulmayacak, sabahları aynı saatte kreşe bırakılacak (burada yüreğiniz ezilebilir, vicdanınız sizi zorlayabilir ama bunu hakettiğinizi telkin edin kendinize) akşamları da aynı saatte alınacak (burası kendinizi rahatlatmak için uygun zaman, tüm günü kendinize ayırdığınız için akşamı daha ilgili daha sevecen ve daha anlayışlı birer ebeveyn olarak geçireceksiniz muhtemelen). ve şimdi gitmek istediğiniz filmleri, gezmek istediğiniz yerleri ve yapmak istediğiniz şeyleri hayata geçirme zamanı :))

ancak kavgaların en yoğun yaşandığı zamanların hep tatil günlerine denk geldiği bol örnekli bir gerçek olduğu ve bu güzel kaçamağı berbat etmemek için azami özen göstermenizi, gayet ılımlı, rahat, anlayışlı olmayı unutmamanızı tavsiye ederim. böyle zamanların birincil düşmanı katı plan programlardır. esnek olun, olursa iyi olur, olmazsa da olmaz diye düşünün. aklınızda olan ama gezemediğiniz bir avm yi kafanıza takmayın, genel amaçtan uzaklaşmayın...eğer çocuğunuz varsa evde keyif yapmayı, uzun kahvaltılar sonrası gazete okumayı, kesintisiz dvd izlemeyi özlemiş olabilirsiniz. gürültülü talepkar ufaklıklar olmadan ev biraz terkedilmiş hissi uyandırsa da bu fırsatı kullanın derim.

çocuklardan mümkün olduğunca az bahsetmek, daha çok sevgili gibi olmayı denemek, eskiden gittiğiniz yerlerden geçmek belki biraz duygusallık, biraz nostalji iyi gelebilir.

son olarak bu kadar özgürlük bünyeye fazla gelip, kendinizi tatilin son iki gününde benim gibi evde halı, koltuk silerek külkedisine dönüşmüş halde bulursanız sakın şaşırmayın diyorum , çünkü eninde sonunda saat malesef 12 yi çalıyor :)
not: görseller internetten alınmıştır.
DEVAMINI OKU

10 Kasım 2011 Perşembe

sallanan dişler

Perşembe, Kasım 10, 2011 21
bu bayrama damgasını vuran elif in süt dişlerinin sallanmaya başladığını farketmemiz oldu. önce şaşırdım çünkü ilkokul yıllarında değişir bilgisi vardı kafamda. neyseki google amca var :) sordum öğrendim; genellikle 6-7 yaş olmasına rağmen, çocuğa göre değişebiliyormuş. 5 yaşında süt dişlerinin sallanmaya başlaması ise sık rastlanılan bir durummuş.

elif in ilk dişinin çıktığını farkettiğim güne hızlı bir geridönüş yaşadım. hemen hemen aynı hisleri yaşamıştım: "çocuğum ne kadar çabuk büyüyor ilk dişi patladı bile!" ve bugün "çocuğum ne kadar çabuk büyüyor ilk süt dişi sallandı bile!"

2 Kasım 2011 Çarşamba

biri-diğeri

Çarşamba, Kasım 02, 2011 26
aynı hamurdan yapılmış, aynı tavda dövülmüş, aynı dalda olgunlaşmayı bekleyen, aynı ışığı, aynı suyu alan iki cansınız ama nasıl da birbirinizden farklısınız :

-birinizi mumla arayıp zorla bulduk, diğeriniz umulmadık anda süprizle geldi.
-biriniz 10 aylıkken koştu, diğeriniz 14 aylık zor taytay durdu.
-biriniz esmer doğdu süt beyaz oldu, diğeriniz sarışın doğdu karabiber oldu.
-biriniz sınıfının en irisi, diğeriniz en minisi.
-birinizin mülkiyet hissi yok elindekini verir, diğeri kaydığı kaydırağı kendinin bilir.
-biriniz düşse canı yansa iyiyim der kalkar, diğerine az bir şey olsa ortalığı yıkar.
-biriniz hareketli dağınık, diğeriniz temkinli titiz.
-birinizi ikna etmek kolay, diğeriniz unutmaz, inatçı.
-biriniz merhametli, empati kurar, diğeriniz dikkat çekmek için her şeyi yapar.
-biriniz iştahlı yalar yutar, diğeriniz 40 kere çiğner yine ağzında tutar.

ve tabi biriniz canan diğeriniz can...

kardeşleri karşılaştırmayın diyorlar ama bir kereden bir şey olmaz canım :)