16 Mart 2011 Çarşamba

profesyonel yaşam özeleştirisi ve alınan kararlar

1-küçük detayları atlama... yapay olmamak adına nezaket kurallarını es geçme. hatta biraz yapay olmayı göze al ve daha nazik ol. insanlara daha fazla önem ver.
2-profesyonel ortamlarda insanlar hakkında konuşma, yorum yapma... düşüncelerini paylaşırken daha kontrollü ol. kimin yanında ne söylediğini unutma. güveneceğin insanları iyi belirle ve skalanı dar tut.
3-iş ortamında ön planda olan şeyin her zaman iş olduğunu hatırla. (şu an olduğu gibi işyerinde blogunla ilgilenme) blog yazarlığının hobi olduğunu ve iş saatlerinde aslolanın iş olması gerektiğini unutma.
4-bir iş yerinde insanların işlerine hakim olması gerektiğini, saygı görmenin kabul görmenin yolunun sadece bilgi sahibi olmaktan geçtiğini bil. bunu sağlamak için çalış. işine önem ver ve gayret göster. umursamaz davranma.
5-açıkgöz ol. unutmamaya çalış. yaptığın işleri unutuyorsan not al. tek yönlü düşünme. işyerinde problem çözme yeteneğini geliştirmeye çalış.
6-arkadaşlarının hakkını ver. onları koruman gerektiğinde koru. kimseyi şikayet etme, şikayetçi tavırla konuşma, uyarman gereken biri varsa direk o kişiyle konuş.
7-uzayda yaşıyormuş gibi davranma. her sabah geldiğinde gazetelere bir göz at. insanlarla konuşurken yorum yapabilecek alt yapın olsun. hayat sadece anne-çocuk bloglarından ibaret değil.
8-kariyerin için belirlediğin bir hedef varsa, bunun için yapman gerekenleri düşün, planla ve uygula. aklının bir köşesinde ve gelecekle ilgili düşüncelerinde bunun bir yeri hep olsun.
9-başarılarının tadını çıkar ama ayakların yerden kesilmesin ve havalara girme. övgüyle karşılaşınca mütevazi davran ve bu övgüyü ekip arkadaşlarınla paylaş.
10-amirlerinle ilişkilerinde sorun yaşasan bile, işine asla küsme, aksine daha da sarıl.

2 yorum:

  1. bloglarımıza döndüğümüze göre yeni yeni postlar bekliyoruuuuum

    YanıtlaSil
  2. döndük mü ?? ben hala ultrasurf kullanıyorum :)

    YanıtlaSil

haydi söyle :)