28 Ocak 2011 Cuma

gündelik yaşam

kızımın kreş öğretmeni, gündelik yaşam hakkındaki bazı önerilerin yeraldığı fotokopiler vermişti. ben de burada paylaşmak istiyorum. kaynağını bilmiyorum ama en kısa zamanda öğrenip ekleyeceğim bu yazıya:

*beraberce bir renk seçin ve bu renkte bulduğunuz bir kutuya ".....(elif) in kırmızıları" yazın. renk kutusunu zenginleştirmesi için teşvik edin.

*işten geldiğinizde gününüzle ilgili mutlaka birşeyleri çocuğunuzla paylaşın. sonra siz ona sorun,"peki sen bugün okulda neler yaptın? okulda ilginç olan birşey var mıydı? okulda bugün olanları merak ediyorum"

*çocuğunuza ne beklediğinizi önceden söyleyin. böylece hareketlerini kontrol etmesinde hatırlatıcı olmuş olursunuz. "evimize alışveriş yapmak için markete gideceğiz. bugün senin için bir şey almayı planlamıyorum. lütfen böyle bir istekte bulunma"

* kağıttan yapılmış beşer şeyin adını kağıda yazarak bir liste oluşturun. listeye ilaveler yaparak kağıt araştırmasını teşvik edin.

*çocuğunuzun avucunu açın ve "sana bir avuç dolusu mektup var" deyin. parmağınızla avucunun içine hayali yazılar yazın sonra da okuyun. içeriğinde yasaklar, kurallar, eleştiriler olmasın. sonra aynı şeyi çocuğunuz size yapsın. bu kendimizi ifade etmenin farklı yollarını öğreten sembolik bir oyundur.

* ailece dışarı çıkarken, herkesin herşeyini almaktan siz sorumlu olmayın. "herkes kendisine ait olan şeyleri(hırka, top, çanta vb.) alsın" diyerek son bir hatırlatma yapın. bütün sorumluluğu siz alırsanız çocuğunuz kendi sorumluluklarının bilincine varamaz.

*sevginin zamana ve olaya bağlı olmadığını kanıtlamak için, süpriz olacak zamanlarda eşinize ve çocuğunuza onu çok sevdiğinizi söyleyin.

6 yorum:

 1. çocuklar ilgiyi hakediyor her daim onlarla gönülden paylaşımlar diliyorum

  YanıtlaSil
 2. çok güzel paylaşım olmuş. ben Tibet'e akşamları genellikle soruyordum, bugün neler yaptın, günün güzel geçti mi? gibi. demek ki farkında olmadan doğru birşey yapıyormuşum :)

  YanıtlaSil
 3. Nihanım, canım ne iyi etmişsin yazmakla.. Öğretmeni de pek tuttum.. özellikle avucuna bıraktığımız mektup fikri çok cazip geldi.. eline sağlık:)

  YanıtlaSil
 4. ben çok hoşlandım bu fikirlerden canım..bilmeden uyguladıklarım var benimde.yiğite hep benden ayrı kaldığında ne yaptınız derim.şimdilerde ben sormadan gelip anlatıyor..ve de dışarı çıkarken oyuncağını kendi seçip alır..
  sevgilerr

  YanıtlaSil
 5. Ne güzel fikirler.Paylaşımın için sağol, aklımın köşesinde bulunsun.Bizimki bunlar için henüz ufak ama ileride mutlaka işimize yarayacak ;))

  YanıtlaSil
 6. mine, teşekkürler gönülden kelimesi önemli gerekten, altını çizmek lazım...
  sibel bu yazıyı okuyunca ben de aynı şeyi düşünmüştüm. arada doğaçlama iyi şeyler yapıyoruz demek ki :)
  deli annem saol :) mektupları yazmaya başlayalım o halde :)
  ayşecim teşekkürler, yiğit ve sana sevgiler bizden :))
  eminecim asıl ben teşekkür ederim. fotokopiler gelmeye devam ederse ben de paylaşmaya devam ederim, sevgiler...

  YanıtlaSil

haydi söyle :)