19 Temmuz 2010 Pazartesi

uykusuz her gece

Uyumadan yaşamak mümkün müdür?
Uyku, yemek yemek, su içmek, nefes almak gibi organizma için vazgeçilmez bir zorunluluktur. Aç ve susuz yaşamak nasıl mümkün değilse, uyumadan da yaşamak mümkün değildir.
"İnsanlar uzun süre uykusuz bırakıldıklarında ki bu tür deneyler genellikle 3-4 gün sürebilmektedir, istem dışı olarak kısa süreli olarak uyuya kalmaktadırlar. Uykusuz geçen süre uzadığında da uyku ataklarının daha sık ve uzun süreli olduğu görülmektedir.
Uyku yoksunluğu deneylerinde, 3 gün sonunda gerginlik, sinirlilik, zamanı bilememe, hayal görme, kekeleme, konuşulanları anlayamama gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Daha sonra ellerde titreme, vücutta yanma ve ağrılar, görme bozuklukları olmaktadır.
Bugüne kadar insanlarda yapılabilmiş, en uzun süreli uykusuzluk deneyi 11 gün ile Amerikalı bir üniversite öğrencisinde gerçekleştirilmiştir. Denek olan öğrenci, gerçekle ilişkisinin bozulduğu görüldükten sonra, psikoza benzer bir klinik tabloya girerken uykusuzluk deneyi sonlandırılmıştır.
Benzeri hayvan deneyleri ise türlere göre değişik süreler sonunda ölümle sonuçlanmıştır. "
(Alıntı)

1 haftalık uykusuzluğumun bu kadar dramatik bir şekilde sonlanacağını sanmam ama yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon güçlüğü ve hafıza bozukluğu gibi olumsuz etkileri şiddetli bir şekilde hissediyorum... 1 haftadır geceleri eren ile başbaşayız. ihtiyacımız olan herşeyi odaya aldıktan sonra (su, gözyaşları için mendil vs) kapıyı sabaha kadar kapalı tutmaya kararlı bir şekilde başladık bu düzene. ilk iki gece eren gayet iyiydi, çok da kötü değilmiş diye düşünürken, bunun reklam bölümü olduğunu anlaşıldı sonra. mesela dün gece 10 da uyudu. 12 de uyandı, 12 buçukta uyutuldu. 2 de uyandı 4 e kadar uyuyamadı. uyumak istiyor, ama yatağına koyar koymaz tekrar uyanıyordu. sonra 6 da mızmız bir şekilde uyandı. tekrar uyuyamadı ve güne başladı. hesaplarıma göre kesintili de olsa 4 saatlik bir uykum var bu durumda.

eşimin bu şekilde 4,5 ay nasıl yaşayabildiğine inanamıyorum, son zamanlarda ondan da haklı isyan sesleri yükselmeye başlamıştı.
kazanımlarımız:
- eren artık geceleri baba,baba diye acıklı acıklı ağlamıyor.
- eşim kendine gelmeye ve yüzü gülmeye başladı.
geri adımlarımız:
- anne eren in odasına taşındı.
planlarımız:
- vitamin desteği almak.
- kendi kendine uykuya dalma çalışmalarına ağırlık vermek.

7 yorum:

 1. eşyalar sizinle konuşmaya başladıysa uyumalısınız.

  YanıtlaSil
 2. Kendi kendine uyuma egzersizleri mi yapıyorsunuz? Kolay gelsin. Ben denemedim bile. En fazla yanımda yatırıp uyuyunca yatağına götürüyorum...

  YanıtlaSil
 3. Ben bu uykusuzluğu tam 16 aydır çekiyorum maalesef :(

  YanıtlaSil
 4. kolay gelsin gerçekten çok zor. ama kendinize de dikkat edin

  YanıtlaSil
 5. bizim küçüğü 3 yaşına getirdik ama uyku konusunda hala bir düzen oluşturamadık. bizim babamızın derdi yok bu konuda, bücür sürekli anne diye ağladığı için :P

  YanıtlaSil
 6. beter böcek eşyalar konuşmaya başladıysa hemen oradan kaçsak nasıl olur ki :)))
  annelili benim egzersiz de sizinki gibi işte, yanıma yatırıp uyumasına çalışıyorum, çünkü normalde ayağımda sallıyorum :(((
  füsuncum sen de mi uykusuz anneler kervanındasın....
  rabia evet dikkat etmeye çalışıyorum ama uykunun yerini de hiçbişey tutmuyor malesef...
  sibel nasıl geldiyse öyle gidiyor, uyuyacak çocuk ilk günden belli oluyor...
  yorumlar, destekler için teşekkürler hepinize... tüm uykusuz bücürlere derin bir uyku diliyorum bu gecelik en azından :)))

  YanıtlaSil
 7. Evet canım maalesef ve bizim uykusuzluğumuz 6. aydan sonra başladı ilk dişle :(

  YanıtlaSil

haydi söyle :)