12 Temmuz 2010 Pazartesi

ne zaman bitecek tanrım bu çile

çocuk uyutmak kadar insanın uykusunu getiren bişey yok bence. bir çocuğu güçlükle uyuttuktan sonra kendi yatağına gidip tam uykuya dalmak üzereyken bir mızırdanma ile aynı çabanın silbaştan başlaması kadar da sinir bozucu bir durum yok. hele de bunun günlerce ve gecede 7,8 kere tekrar etmesi...

biz nerede yanlış yaptık diye sormayacağım çünkü biliyorum... uyusun da nasıl uyursa uyusun diyerek sonu olmayan bir yola girdik eren le... uyku sorunumuz için profesyonel yardım almayı düşünmeye başladım artık bu işi nasıl çözeceğimi bilmiyorum. neredeyse 2 yaşında ama geceleri saat başı uyanmaya devam ediyor. arada 3,4 günlük az delikli uykulara müsade etse de genelde berbat durumdayız... bol aktiviteli, kısa gündüz uykulu, sorunsuz mutlu bir günün gecesinde banyo yaptırılıp karnı doyurulan sağlıklı bir çocuk neden bu kadar sık uyanır...

bir önemli sorunumuz da eren in geceleri sadece babasını istemesi... beni gördüğünde ağlıyor, ayakta sallamamı istemiyor. anne olarak işin duygusal bir boyutu var. çocuğum beni tercih etmiyor, istemiyor, sevmiyor mu acaba, kötü bir annemiyim ben diye düşünmekten alamıyorum kendimi. birkaç ay öncesine kadar tekrar uykuya dalması için hem benim hem babasının yardımını kabul ediyordu... üstüste uykusuz kalan eşim şimdi yorgun ve sinirli... ben yardımım dokunmasa da her seferinde uyanıp, önce eren i uyutmaya çalışıyorum, eğer ben olduğumu farketmezse uyuyabiliyor ama farkederse mutlaka babasını istiyor. ve ben şu anda geceleri benim yardımımı da kabul etsin de gene sık uyansın razıyım diyorum.

eşimle konuşup, bir çözüm yolu belirleyip, tavizsiz uygulamamız gerekiyor, biliyorum. bunun tek yolunun da eren in ağlamasından geçtiğini, çok sabırlı olmak gerektiğini de biliyorum. hep günü kurtardık, geçecek, her geçen gün büyüyor bu sorun azalacak dedik ama olmuyor. belki bizimle uyumak istiyordur diyerek yanımızda kaldığı gecelerde de sonuç değişmedi...

bu döngüyü nasıl kıracağız...
1) gece uykusuna ben yatıracağım
2) kendi kendine uykuya dalmasını sağlayacağım
3) uyandığında sadece ben ilgileneceğim ve tekrar kendi kendine uyuyabilmesine çalışacağım
4) bu arada eren çok ağlayacak ama ben kararlı ve tavizsiz davranıp, kolaya kaçmadan çabalarımı sürdüreceğim
5) bunları uygulamaya karar verirsem bir süre zombi gibi dolaşmayı göze almış olacağım
6) ya da eylül ayında kreş başlangıcına kadar bu süreci geçici çözümlerle atlatıp, eren in biraz daha düzelmiş olmasını ümit edeceğim

elif in geceleri uyanıp yanımıza gelip sessizce uykusuna devam etmesini sorun olarak saymıyorum bile...

12 yorum:

 1. Canım; Allah kolaylıklar versin,zor bir durum. Bizde yaşadık aynı sorunları aylarca ve yaşamaya da devam ediyoruz..Bence en güzeli profesyonel bir yardım almak.Biraz da sert olmak gerekiyor bu konuda.Dayanamıyoruz her istediklerini yapıyoruz gecenin bir saati bile olsa ama çok yanlış yapıyoruz.Onlar da en iyi şekilde kullanıyorlar bu zayıf noktamızı.
  Uygulamalarını da paylaşırsan sevinirim.Eren gibi Tuğra gibi gece böcükleri çok çünkü,belki annelere bir faydası dokunur :)
  Öp benim için uyku canavarını..

  YanıtlaSil
 2. Ah ah benim sonumda sizin ki gibi , uykusu çok hafif bir oğlum var sürekli takip istiyor , uyanacakken yanına yatıp pış pış yaparsam uyuyor ama her daim ben olamiıyorum ve çoğu gündüz az uyuyor , gece de emeklemeye başladığından beri kabus gibi oldu sürekli emekliyor ve yatağın köşesinde sıkışınca ağlıyor sonra tekrar uyutma çabaları falan .... Ah sonumuz hayır olsun diyorum ama gün geçtikçe gece uykumuz daha da beter olmaya başladı .Sanırım uyku konusunda gaddar olup sızıp kalmasını beklemek lazım ama benim gönlüm ne yazık ki elvermiyor :((

  YanıtlaSil
 3. canım çok çok kolay gelsin umarım kısa zamanda bu sorunu çözersiniz.Mutlaka bir uzmanla danışın.Bazen bizim fark etmediğimiz hatılar oluyor.burda biraz baba özleme duyduları hissediyorum.Babanız yorgundur eminim ama çocuğunuz yatırmadan önce babası yeterince zaman geçiriyor mu.Demek istedim kaliteli bir zaman.Beraber oyun oynasınlar belki bu biraz durumu hafifiletir.Yatmadan öce rahatlaycı papatiya çay vermeye denedinmi.İyi gelir eminim.
  Ama herşeye rağmen bir uzmanla danışmak iti olur.

  YanıtlaSil
 4. allah sabır versin canım zor bir durum gerçekten.seni anlayabiliyorum çünkü 1,5 yaşına kadar bende benzer durumlar yaşadım belki dahada zorunu.sırf bikaç saat kesintisiz uyusun diye fitil verdiğimi biliyorum maalesef.ama bizim sorunumuz gazdı o bitince sorun bitti çok şükür.
  sizinde bi uzmanla görüşmenizi şiddetle öneriyorum.bi çözümü olmalı bu durumun.geçecek diye beklemişsiniz ama değişen pek bişey olmamış anlaşılan.
  ailece fiziksel ve ruhsal sağlığınız için bi uzmanla görüşün derim ben.
  sevgiler...

  YanıtlaSil
 5. Yardıma doktora falan gerek yok. Eren hasta ya da sorunlu değil ki? Her çocuğun yaptığını yapıyor. ne yaparsanız yapın bir süre daha böyle devam eder ama sonra düzelir merak etmeyin.Sadece sabır... Biraz daha sabır.

  YanıtlaSil
 6. bizde de tam tersi bir durum mevcut. babasını kesinlikle istemiyor geceleri. o sabaha kadar deliksiz uyuyor. ne kadar istersim ben de benim yerime onu tercih etmesini. olsun sen kıymetini bil. bu arad gece yanına gitmeyi 18 aydan sonra kestim. yattığım yerden odadmızdan ona pış pış dedim. ilk önce ona anlattım. ilk birkaç gece çok ağladı. sonra alıştı. kesin ve kararlı olunca öğreniyorlar.
  deliksiz uyumaya başladı. ama bu aralar tekrar uyanıyoruz. ben de her defasında gidiyorum. diştendir diye bir yöntem de uygulayamıyorum. kolay gelsin

  YanıtlaSil
 7. emine bir pedagogla görüşmeyi düşündüm, ama şimdilik erteledim çünkü dün gece uykumuz umduğumdan çok daha iyiydi. ekstra bişey uygulamadım. yalnız babası değil hep ben ilgilendim. bir çözüm bulabilirsem hemen paylaşırım tabii :))) ben de tuğra yı öpüyorum...
  yasemin en azından yalnız değiliz baksana.. bir dokun bin ahh işit durumu :)))
  fikriye, aslında babasıyla verimli zaman geçiriyor. çünkü akşamları genellikle benim yapmam gereken ev işleri oluyor, eşim çocuklarla oynuyor. papatya çayını hatırlattığın iyi oldu deneyeceğim.
  ayşegül uykusuzluk berbat birşey... gerçekten de aile ilişkilerini de etkiliyor. daha asabi oluyor insan.
  beter böcek haklısın aslında. bir de önemli tespitim diş çıkarma dönemlerinde bu durumun çok yoğun yaşanması... yani bu dönemlerde ekstra sabır :)
  şermin başta ben de biraz tadını çıkardım ama artık eşimden isyan sesleri çıkmaya başladı :) çınar ın da diş dönemi sanırım. hepimize sabır :))

  YanıtlaSil
 8. allah kolaylıklar versin. açılım programı hazır. rastgele!

  YanıtlaSil
 9. kolaylıklar diliyorum...

  YanıtlaSil
 10. merhaba, buraya başka bir blogtaki uyku problemiyle ilgili yorumunuzu görüp geldim, aynı dertle 19 aydır uğraşan biri olarak. öncelikle size de kolaylıklar ve sabır diliyorum. başından beri gaz dedik, sonra diş oldu hala dişler bitmedi, şimdi sıcaklar mı acaba diyoruz ve bu nereye kadar gidecek bilmiyorum. yazınızı okurken de gördüm ki aynı şeyler yaşanıyor sizde de, babayı istemeye kadar aynı...profesyonel yardım almayı artık ben de düşünüyorum ciddi ciddi ama çözüm müdür işte ondan pek emin olamıyorum...çok şükür sağlığı sıhhati iyi oğlumun ama nedir problemi çözemedim aylardır. uyanmasını da geçtim böyle inatla ağlaması perişan etti artık bizi...yeter ki sussun diye geçici çözümler üretiyoruz, belki de daha sabırlı davranıp uyumayı öğretici bir yöntem denemeliyiz, sizin de bahsettiğiniz şekilde ama başlamaya cesaret edemiyorum bir haftada düzelmezse, ben yine eski yöntemlere başvurup o kadar ağlattığım da boşa gider ve vicdan azabı çekersem diye...içimi döktüm sanki:) ama tam da çook kötü bir geceden sonra sizin bu yazınızı görünce dayanamadım. takip edicem sizi umarım en kısa zamanda düzelir uykularınız

  YanıtlaSil
 11. seda sanırım yanlış uyku alışkanlığı :(( aynen bizim de dişlerimiz çıktı, gündüz gayet iyi geceleri saat başı uyanıp ağlıyor :((( bir şekilde yöntem geliştirip karar verip uygulamak lazım işte... birbirimizi takip edelim bence de :))

  YanıtlaSil
 12. Bizde de aynı çalışmalar var. Dün üçüncü gecemizdi, kendi başına yatırmaya alıştırmamın. Anne kendi başıma yatmak istemiyorum diyor ama ben odadan çıkar çıkmaz uyumaya başlıyor. Gece uyanıp yanımıza geliyor, odasına gitmek istemiyor. Bende zorlamıyorum, birlikte yatıyoruz. Zor bir süreç. Allah hepimize yardım etsin.

  YanıtlaSil

haydi söyle :)